První zápas s Carolinou v pondělí

Dnes v noci rozhodl sedmý zápas mezi Carolinou a Bostonem o tom, že se Tučňákům v boji o finále Stanley Cupu postaví tým Hurricanes. První zápas se odehraje v pondělí 18. května na ledě pittsburghské Mellon Areny.

To, že tým Caroliny natáhl sérii na sedm zápasů není nic neobvyklého. Poslední čtyři série, které v play off odehrál, se totiž rozhodovaly právě v zápase číslo sedm. Všechny z nich tým z Caroliny vyhrál, druhá pak znamenala zisk Stanley Cupu pro rok 2006.

Během těchto klání také Hurricanes ukázaly, že umějí dávat góly v prodlouženích nebo v samotných závěrech zápasů. Třikrat letos rozhodly v posledních 80 sekundách, z toho jednou, ve čtvrtém zápase proti New Jersey, když do konce základní hrací doby zbývalo 0,2 sekundy. K tomuto výčtu bychom mohli přidat ještě gól Jussiho Jokinena, který padl 2:48 před koncem základní hrací doby třetího zápasu právě skončené série s Bostonem.

Vítězové poháru

Tým Caroliny má ve svém kádru celkem deset držitelů prstenu za zisk Stanley Cupu. Jsou to útočníci Matt Cullen, Ray Whitney, Eric Staal, Eric Cole, Rod Brind'Amour, Chad LaRose, obránci František Kaberle, Niclas Wallin, Dennis Seidenberg a brankář Cam Ward.

Trenér

Trenérské kormidlo Hurricanes ovládá dvaačtyřicetiletý Paul Maurice. Ten za svou trenérskou kariéru odkoučoval 895 zápasů základní části, z nichž vychází s bilancí 377 výher, 376 porážek a 142 remíz. Ze 49 zápasů play off má bilanci 25 vítězství a 24 proher.

Maurice se v týmu, který tehdy ještě nesl názaev Hartford Whalers, poprvé objevil v sezóně 1996/97. V roce 2002 ho dovedl do finále Stanley Cupu, kde pak v pěti zápasech podlehl Detroitu. V letech 2003 až 2009 jej pak nahradil Peter Laviolette, který v prosinci minulého roku předal žezlo opět Mauricovi. Jako jeho asistent byla jmenována bývalá hvězda Pittsburghu Ron Francis.

Útok

Nejzářivější hvězdou útoku Hurricanes je beze sporu Eric Staal, starší bratr pittsburghského Jordana. Za zmínku pak dálé stojí veterán Ray Whitney, který má v zápasech proti Pens bilanci 37 zápasů, 39 (10+29) bodů, Jussi Jokinen, jemuž se v letošním play off nebývale daří, Scott Walker nebo Chad LaRose.

Útok Canes však není o individualitách, funguje jako psychicky nezdolný celek, který dokáže udeřit ve vhodnou chvíli a rozhodnout vyrovnaný zápas.

Obrana

V obranných řadách neční nikdo typu Zdena Cháry, přesto se však Carolina mohla pochlubit větší útočnou silou než její poslední soupeř Boston. Čtyři hráči - Joe Corvo, Anton Babchuk, Joni Pitkanen a Dennis Seidenberg - získali během základní části NHL více než třicet bodů. Nejvytěžovanějším obráncem je Pitkanen s časem okolo 25 minut za zápas.

Brankář

Tento post je jednoznačně klíčem ke všem úspěchům Hurricanes v posledních letech. Sídlí na něm Cam Ward, muž který je držitelem Stanley Cupu, Conn Smythe Trophy a vítězem všech sedmých zápasů play off, do kterých nastoupil. Byly čtyři. Ve dvou letošních zápasech proti Pens měl úspěšnost zásahů 95,6 procent a průměr obdržených branek 1,49. V celé sezóně pak 91,6 procent a 2,44 gólů.

Konfrontace s Pens

V letošní sezóně NHL se Pittsburgh utkal s Carolinou čtyřikrát. Dvakrát vyhrál, jednou došlo na prodloužení a jednou prohrál. K oběma vítězství Pens však došlo, když byl v brance Hurricanes náhradník Michael Leighton. V posledním měření sil 4. dubna vyhrála Carolina 3:2 v prodloužení, Cam Ward v něm vychytal samostatné nájezdy Sidney Crosbyho i Evgeni Malkina. Malkina při trestném střílení.